З 2010 р. кафедра електрофізики розпочала підготовку магістрів за спеціалізацією «Прикладна оптика і магнетизм». Лекційні курси з групи дисциплін самостійного вибору студента магістерського академічного плану спеціалізації «Прикладна оптика і магнетизм» відбивають як актуальні напрями прикладної оптики (проф. В. Ф. Коваленко, проф. В. С. Овечко, доц. С. Н. Савенков) і магнетизму (проф. Д. Д. Шека, доц. В. Є. Короновський, доц. В. П. Сохацький), що розвиваються на кафедрі, так і актуальні, сучасні концепції і підходи в електроніці (проф. Ю. С. Жарких, доц. М. В. Петричук) та організації фізичного експерименту (доц. В. П. Сохацький).
Наукові напрямки, в яких виконуються дослідження і здійснюється підготовка магістрів спеціалізації «Прикладна оптика та магнетизм» наступні:
- Оптична діагностика процесів формування наночастинок і кластерів в пористому кремнеземі (ПК).
- Оптична абсорбційна спектроскопія плазмонних резонансів металевих наночастинок в ПК.
- Дослідження люмінесценції речовини в нанопористих структурах.
- Інфрачервона спектроскопія пористих кремнеземних наноструктур.
- Інфрачервона спектроскопія процесів молекулярної адсорбції в ПК.
- Розробка теоретичних основ оптики надширокосмугових сигналів (фемтосекундної оптики).
- Розробка експериментальних методів реєстрації однофотонних світлових потоків і створення на їх базі раманівського спектрометра.
- Поляризаційні оптичні властивості речовини і випромінювання.
- Вивчення механізмів перемагнічування і, в тому числі, їх особливостей в нанометрових об’єктах.
- Дослідження структури плоских блохівських доменних меж в магнітовпорядкованих кристалах довільної орієнтації з метою розробки комплексу критеріїв, необхідного для повної класифікації доменних меж. Вивчення змін у структурі доменної межі в магнітовпорядкованому середовищі при його трансформації від об’ємного до низькорозмірного.
- Магнітна рідина як середовище для створення самоорганізованих та керованих періодичних структур.
- Взаємодія магнітних наночастинок, утворення кластерів з них та взаємодія кластерів, зокрема, таких, що знаходяться в вихровому стані. Ці дослідження важливі для розрахунку та проектування пристроїв надщільного запису інформації.
- Створення метаматеріалів на основі магнітних наночастинок. Один із найбільш поширених методів дослідження метаматеріалів базується на застосуванні поверхневих оптичних хвиль– плазмонів.
- Створення та дослідження нанокомпозитних матеріалів на основі органічних напівпровідників та магнітних наночастинок.
- Виготовлення та дослідження карбонових нанотрубок, модифікованих магнітними наночастинками.
- Виготовлення металевих плівок, що складаються з феромагнітних та немагнітних шарів, а також дослідження в них стану «спінового клапану« методами магнітооптики, електрофізики та магнітного резонансу.
- Дослідження природи електромагнітооптичного (ЕМО) ефекту та ЕМО-методу топографування (мікроскопії) дефектів, визначення їх характеристик в об’ємних, плівкових і структурованих зразках.
- Дослідження фотомагнетизму (перемагнічування середовища в результаті локального опромінення лінейно поляризованим оптичним випромінюванням).
Лабораторні для магістрів
![]() |
![]() |
Лабораторні заняття у магістрів 1 року навчання | Лабораторні заняття у магістрів 1 року навчання |